Yaklaşık 50 yıl sonra Ay’a gidecek olan Çin Ay’dan taş getirmeyi planlıyor. En son bildiğimiz üzere 1970’lerden beri ilk defa insansız uzay aracılığıyla Çin Ay’dan taş getirecek. Dünya için 50 yıl sonra Ay’a adım atacak olan Çin üretmiş oldukları Chang’e 5 roketi ile yapılacak olan fırlatmayı hayli büyük planlarla bu işe koyuldular.

1970’lerden beri ilk defa Ay’a insansız uzay aracı gönderip numune toplayan ülke olacak. Görevin amacı ise, Ay yüzeyinden 2 kilogramlık numune toplamak.

Eee Çin bunları yapmaya çalışırken en büyük rolü yapmış oldukları Chang’e 5 rokeyi üstleniyor.CLEP Baş Tasarım Yardımcısı Yu Dengyun Chang’e 5 roketinin ve bu insansız uzay görevinin önemini şöyle vurguladı:

“Chang’e-5 sondasının; Ay numunesi toplama, Ay yörüngesinde yanaşma ve Dünya atmosferine yüksek hızla geri gelmesiyle birlikte Çin’in havacılık tarihinde yeni atılımları gerçekleştirmesi bekleniyor. Çin, Uzay istasyonunun ve insanlı ay görevinin daha da gelişmesi için insansız bir Ay araştırma istasyonu kurmayı planlıyor”

Chang’e 5 roketi kafaları karıştırdığı için tam olarak ne yapacak gibi soruların cevaplarını ise Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden Peng Jing tarafından ortaya kondu.

Jing, “Bu yılın sonunda fırlatılacak olan sonda, Dünya-Ay yörüngesine girecek. Ay yörüngesine girmek için ilk olarak yavaşlayacak ve Ay örnekleri toplama da dahil olmak üzere zemin araştırması yapacak” dedi.

Humbarahane'li Ol

Bize katıl, yeni içeriklerden haberin olsun.