Burada ki ilk yazımız olarak arkadaşlar sizlere River Phoenix’ten bahsetmek istiyorum. O erken ölümü ile yürekleri burkan efsanevi bir aktör. Onun bu erken ölümü bana efsanevi aktör James Dean’i hatırlatıyor ikiside çok büyük hızda şöhret olup hızlı bir hayat yaşayıp bu dünyadan göç etmişlerdi.

River Phoenix ve Ailesi
River’in ailesi 1960’ların sonunda Güney Amerika’da misyonerlik çalışmalarını yürütüyorlardı. Öyle ki soy isimlerini sürekli değişiyorlardı. Amerika’ya geldiklerinde Phoenix soy ismini almışlardı. Ailenin ilk çocuğu olarak “River Jude Bottom” adıyla dünyaya geldi. Jude adı Beatles şarkısı olan “Hey Jude”dan geliyordu. olarak dünyaya geldi 1974 yılında Teksas’ta kız kardeşi Rain Phoenix dünyaya geldi. Ailesi misyonerlik çalışmaları yüzünden her zaman ülke değiştirmek zorunda kalıyordu. Bu arada Bu arada üçüncü kardeşi Joaquin Phoenix de doğdu. Joaquin Phoenix’i bilen biliyor günümüzün en popüler aktörlerinden öyle ki 2019 en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü “Joker” filmi ile aldı. Bu arada 4. kardeşi Liberty Butterfly’ın doğduğu Venezuela’da parasızlıktan River daha 6 yaşındayken, kız kardeşi Rain ile sokaklarda gitar çalarak para kazanmaya çalışıyordu. Amerika’ya dönüşten sonra 1978’de Summer Joy adlı beşinci kardeş de dünyaya geldi. Bu büyük aile bir karavanda göçebe yaşıyordu sonrasında ise River’ın babasının geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı işi bırakması aileyi tam anlamıyla ekonomik olarak çökertti.

Bu sırada ise River ile kız kardeşi Rain gitar çalıp şarkı söyleyip para kazanırken yetenek avcısı tarafından keşfediliyorlar o zamandan belliydi River yakışıklı bir adam olacaktı aynı zamanda yetenekli ve sesi güzeldi. Bu dönemlerde aklında müzisyenlik olan River Phoenix oyunculüğe de merak sardı. 1980’de yine kardeşi ile şarkı söylerken dikkat çekti ve “Real Kids” adlı bir TV şovuna kardeşi ile şarkı söylemek amacıyla çıktı. Program uzun sürmese de Phoenix dikkat çekti ve birçok dizide küçük roller aldı. 1985’te ilk filmi olan Genç Astronotlar’da rol aldı. River’ın bu başarısı sayesinde diğer kardeşleri de dizilerde ve sinema filmlerinde yavaş yavaş boy gösteriyorlardı.

River Phoenix ve Sinemada Yükselişi
Ama asıl olarak onu şöhrete kavuşturan büyük film 1986’da Benimle Kal filmi oldu. Stephen King’in Ceset öyküsünden sinemaya uyarlanan film, 4 tane ergenlikte olan gencin bir ceset bulmak için geçirdikleri macerayı anlatıyordu. Yönetmen Rob Reiner, River Phoenix’e 4 çocuğun en olgunu ve o küçük çetenin lideri rolünü verdi. Film büyük bir başarı kazanırken River Phoenix’te eleştirmenler tarafından çok beğenildi ve artık bir şöhret oldu. River ve ailesi, gelecek film için seneryoları çok dikkatli okuyorlardı. Birçok seneryo içinde Sivrisinek Sahili’ni kabul ettiler ve bu film de 1986’da yayınladı. River filmde efsanevi aktör ve aynı zamanda o yılların en popüler aktörlerinden Harrison Ford ve ilk kız arkadaşı olan Martha Plimpton ile oynamıştı. Bu sırada kardeşleri Rain, Summer ve Leaf abileri olan River’in şöhretinden paylarını alıp filmlerde oynamaya devam ediyordu.

İki yıl sonra ise artık bir genç olan River Phoenix 1988’te Uzun Bir Gece adlı filmde bir serseriyi oynayarak çocuk rollerinden ayrıldığını göstermişti. Film sırasında film müziğini yapmakla uğraşan River Phoenix müzikteki yeteneği ile de dikkat çekti ve kardeşi Rain ile birlikte Aleka’s Attic adlı bir müzik grubu kurdu. Yine aynı yıl Boşu Boşuna filminde sevgilisi Marthr Plimpton ile oynadı. Bu yoğun film temposu arasında babası ile büyük çapta sürtüşmeler yaşıyordu ve baskı hissediyordu. Babası sinemadan daha çok uzak durmasını istiyordu. Bu dönemlerde kendini müziğe verdi. 1989’da Harrison Ford’un küçüklüğü yani Indiana Jones’un küçüklüğü olarak Indiana Jones: Son Macera filminde kısa bir rol aldı.

Filmden sonra grubu Aleka’s Attic ile bir turneye çıktı.1989’da River, Boşu Boşuna ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. Törene sevgilisi ve rol arkadaşı Plimpton ile gitti ancak ödülün sahibi olamadı. 18 yaş 176 günlük iken Oscar’a aday gösterilen Phoenix, 2008 itibarı ile halen bu dalda Oscara en genç aday gösterilen 6. kişidir. Ölümüne Sevmek filmi çekimleri sırasında da sevgilisinden ayrıldı. 1990’da yayınlanan filmden sonra Sue Solgot ile çıkmaya başladı, grubuna ağırlık verdi ve zamanını ailesiyle geçirdi. River artık gitgide kazandığı büyük şöhretin altında ezilmeye başlamıştı. Öyle ki annesine bazı günler “Bu şöhreti hiç kazanmamayı ve sakince bir hayat yaşamak isterdim.” Dediği biliniyor. Bu zamanlarda sık sık resim çiziyordu River. 1990 tarihinde oynadığı Dogfight’ta saçlarını kazımış ve artık gençlerin sevgilisi olmayacağını gösteren roller seçmeye başlamıştı.

Ve bu sıralarda River hayatının en önemli filmlerinden birine imza atıyor. 1991’de Benim Güzel Idaho’m’u çekiyor. Gus Van Sant’ın yönettiği ve Keanu Reeves ile başrolünü paylaştığı bu filmde bir eşcinsel fahişe rolünde oynadı. Bu rolü kabul ettirmek için Gus Van Sant River’ın menajerlerinden habersiz gizlice River’a ulaşmışlardı. Yeni rollerde oynamak isteyen River da senaryoyu okuyup rolü kabul etmişti. Keanu Reeves ise hayatında ki en yakın arkadaşı oluyor. Bu filmden sonra Aleka’s Attic’in en büyük turnesine çıktı. Bir yandan da River çok sıkı bir vejetaryen olduğu için hayvan hakları ile ilgili büyük çalışmalar yapıyor ve bağışta bulunuyordu. Aynı şekilde yağmur ormanlarının korunmasına aşırı derecede yardım ediyordu. 1991’de Sessiz Dil filminin çekimlerini bitirdi ancak film 1994’te ölümünden sonra yayınlanacaktı. 1992 tarihli büyük bütçeli Şifreciler filminde dostu Sidney Poitier ile tekrar oynadı.

Zaman sorunu yüzünden sevgilisi Sue Solgot’tan ayrılan River, aynı yıl Aşk Denen Şey filminin setinde rol arkadaşı Samantha Mantis’e aşık oldu ve bu ilişki River’ın ölümüne kadar devam etti. 1993’te yayınlanan filmden sonra Aleka’s Attic, son turnelerine çıktı ve stüdyoda şarkılar kaydetti ama bu şarkılar yarım halde kaldılar. Babası daha önce de yaptığı gibi River’i Hollywood’dan uzak tutmak istiyordu. River bu yüzden babasıyla anlaştı, daha önce anlaşma yaptığı iki filmden sonra babasıyla yaşamaya başlayacaktı. Dark Blood filminin çekimleri devam ediyordu, bir yandan da Vampirle Görüşme filminde Tom Cruise, Brad Pitt ve Antonio Banderas ile oynayacaktı. Arkadaşlar benim içimde hâlâ Vampirler Görüşme filminde oynamamış olmasının acısı var şu kadroda o da olsaydı keşke.

River Phoenix ve Ölümü
Öyle ki oynamak istemediği fakat ailesini geçindirmek için oynadığı Dark Blood filminin setinden çıktıktan sonra kardeşleri Rain, Joauqin ve sevgilisi Samatha Mantis ile Johnny Depp’in sahip olduğu “The Viper Room” adlı bara gider. O gece Red Hot Chili Peppers grubunun basçısı Michael Peter Balzary ile birlikte çalacaktır fakat diğer Hollywood sanatçıları onu istemezler. O gün pençesinde olduğu uyuşturucuyu sahneye çıkacağı için kullanmamıştır, Saat 12’yi geçip 31 Ekim olduğunda River bir satıcıdan eroin ve kokain alır ve hız topu denen karışımı yaparak burnundan çeker, tuvalette birden kusmaya ve nefes alamamaya başlar. Rain ve Samantha onu dışarıya çıkarır ve Joaquin ambulans çağırır. Ancak saat gece 01:51’de River Phoenix hayatını kaybeder. Bir Aleka’s Attic T-Shirt’ü ile annesinin düzenlediği bir cenaze töreni ile toprağa verilir. Otopsi sonucu aşırı dozdan öldüğü anlaşılır. Bu acı ölümü beni çok üzüyor doğrusu, öyle ki Joaquin ve Keanu bu ölümden sonra büyük bir depresyon yaşamıştır.

Ölümünden sonra Gus Van Sant’ın Dişi Kovboylar da Hüzünlenir filmi ve oynayamadığı Vampirle Görüşme filmleri River’a adanmıştır. İyiler erken ölürmüş diyelim mi bilemedim son sözü size bırakıyorum arkadaşlar.

Instagram Sayfamız olan sanatlayolcukuk sayfasına hepinizi bekleriz.

Humbarahane'li Ol

Bize katıl, yeni içeriklerden haberin olsun.