Boston Dynamics’in dünyaca ünlü robot köpek (SPOT),Çernobil Nükleer Santraline giderek dünyanın en ölümcül Çernobil’de sorunsuz bir şekilde dolaştı.

Yerel basın tarafından aktarılan bilgilere göre Spot, başarılı olarak Çernobil Nükleer Santralinde ölümcül noktaları ziyaret ederek ve keşif çalışmasında bulundu, sorunsuz şekilde tespitler yapmayı ve bilim insanları veriler sunmayı başarmış durumda.

  • Aktarılan diğer bilgilere göre Spot,1986’da patlamış olan 4 numaralı reaktörden radyasyon yayılmasını önlemek amacıyla inşa edilen devasa çelik kubbenin içine giriş yaptı ve radyasyon seviyelerini başarılı bir şekilde ölçmeyi başardı.

Ayrıca araştırmayı yapan bilim adamları drone ve uzaktan kumandalı sensörler kullandı.

Bristol Üniversitesi’nden bilim insanlarının Spot ile gerçekleştirmiş olduğu çalışma, üniversitenin felaket noktasındaki ilk çalışması değil. Bilim insanları geçtiğimiz yıl da Çernobil Nükleer Santralini çevreleyen yaklaşık 10 kilometre karelik alanda bulunan Kızıl Orman’ın şimdiye kadarki ilk haritalandırma çalışmasını gerçekleştirmişlerdi.

  • Robot köpek (SPOT) Boston Dynamics tarafından hayatımıza girdiğinden beri bunlar ilk yardımları değil. Bundan önce doktorlara, fabrikada iş başı yaptığı gibi haberlerde daha önceden karşımıza çıkmıştı.

Spot’un Çernobil Nükleer Santralindeki Çalışmaları İle İlgili Video;

Humbarahane'li Ol

Bize katıl, yeni içeriklerden haberin olsun.