Humbarahane olarak amacımız, özellikle inşaat mühendisliği ve inşaat mühendisliği ile alakalı bütün meslek gruplarına yani bütün inşaatçılara kaynak oluşturmak ve onları doğru bilgiye yönlendirmektir.

İlk etapta bir konu hakkında bilgi verirken basit ve temel bilgileri aşırı ayrıntıya kaçmadan ancak gerekli detayları vererek ve fotoğraflar ile destekleyerek anlamanız için büyük kolaylıklar sağlayacağız.  Diğer siteler gibi hepsi birbirinin aynı ve başka yerden kopyalanıp yapıştırılmış metinler olmayacaktır. Tamamen özgün içerikler olduğunu fark edeceksinizdir. Daha sonra ihtiyaç halinde bir konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sizlere kaynaklar sunacak ve o bilgiye ulaşmanızı sağlayacağız.

Bilindiği üzere inşaat mühendisliği çok geniş bir alana sahiptir. Bunların hepsini tek bir çatı altında birleştirmek neredeyse imkansızdır. Bizler sizlere, ulaşmak istediğiniz bilgiler hakkında ancak yönlendirme yapabiliriz. Bu sitenin amacı inşaat mühendisliği ile ilgili her bilgiyi detaylı bir şekilde anlatmak değildir. Sadece betonarme ile ilgili her ayrıntıya girsek bile binlerce sayfa yazı yazmamız gerekir ki bu konuda ciltlerce kitap yazan insanlar varken bizler ancak kopyala – yapıştır mantığıyla sitemizi çöpe çevirmiş oluruz.

Örneğin; betonarme hakkında paylaşımlarımızda genel ve temel bilgileri görseller ile destekleyerek belirli bir seviyeye kadar sizlere sunacağız. Ancak kullanılacak programlar olsun, betonarme hesaplar olsun, yer yer bunlara da ayrıntılı olarak değinsek bile genelde bu tarz detaylar için, öğrenmek isteyen arkadaşları kaynaklara yönlendireceğiz. Örneğin betonarme hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için kaynaklardan bir tanesi olan Prof. Dr. Uğur Ersoy’un Betonarme kitaplarını önereceğiz ve satın almakta zorlanan arkadaşlar için bu kitabın içeriğine yasal olarak ulaşabilecekleri imkan varsa o imkanı sunacağız.  Beton ile ilgili bilgilendirme yaparken sayfalar dolusu bilgi vermek yerine her inşaat mühendisinin bilmesi gereken, önemli olan noktalara, işinize en çok yarayacak konulara değineceğiz ve bunları görseller ile destekleyip ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için kaynaklara yönlendireceğiz.

Bilmenizi isteriz ki; bir inşaat mühendisinin inşaat mühendisliğiyle alakalı her şeyi bilmesi imkansızdır. Önemli olan lazım olduğunda ulaşabileceği bilgiyi nereden bulacağını bilmektir.

Kısacası amacımız; ilk etapta yeni mezun olmuş veya olacak arkadaşlar için, özellikle ilk işine şantiyede başlayanlar için, daha önce hiç uygulamadığı veya görmediği imalatlar hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri görseller ile destekleyerek anlatmak, böylece kendilerine olan öz güvenini arttırmak ve mesleğinde doğru bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktır. İkinci etapta bütün inşaat mühendisleri ve inşaatçılar için bu uygulamalar ile ilgili ayrıntılı bilgileri vermek ve doğru kaynaklara yönlendirmektir. Uygulama dışında inşaat mühendisliği ile ilgili teknik konular olsun, tasarım olsun, proje olsun, programlar olsun vb. konular ile de ilgili noktalara yer vereceğiz.

Lütfen sorularınızı, görüşlerinizi bizlerle paylaşınız. Katkıda bulunmak veya iletmek istediğiniz herhangi bir şey için bizlerle irtibata geçiniz.