Bilindiği üzere inşaat mühendisliği oldukça kapsamlı bir mühendislik dalıdır. Altyapı, üstyapı, yol, köprü, baraj, liman vb. aklınıza gelebilecek her türlü yapı inşaat mühendisliğinin alanına girer.

İnşaat mühendisliği en eski ve en temel mühendislik dalıdır. Çok geniş kapsamlı olmasından dolayıdır ki günümüzde inşaat mühendisleri belirli alanlarda uzmanlaşmak zorunda kalmışlardır. Altyapı mühendisliği, yapı mühendisliği, ulaştırma mühendisliği gibi dallara ayrılmıştır.

Bu menüden baştan sona bütün inşaat aşamalarına ulaşabileceksiniz. Farklı inşaat uygulamaları ve farklı projeler olsa dahi belli başlı konularda bir inşaatın aşamalarıyla nasıl yapıldığını anlamanız ve her bir aşama ile ilgili öğrenmek istedikleriniz ayrıntılı bir şekilde burada yer alacaktır. Yani baştan sona inşaat yapımını, aşama aşama ve detaylarıyla anlatmış olacağız.

Bu kısımda, konvansiyonel kalıp (diğer tabiriyle ahşap kalıp veya geleneksel kalıp) sistemiyle yapılan betonarme bir üst yapının aşamalarını detaylarıyla ve sırasıyla inceleyebilirsiniz. Kaba işler olsun, ince işler olsun bir yapının baştan sona tamamlanması sırasındaki tüm aşamalarına ve uygulamalarına değineceğiz. Altyapı, elektrik, mekanik, çevre düzenleme (peyzaj), yol vb. konulara da genel itibariyle değinmiş olacağız. Temel sistemleri, döşeme sistemleri, yalıtım sistemleri gibi bir yapıda farklılık gösteren bir çok sistem olmasına rağmen ana hatlarıyla, her sistem için ayrı ayrı uygulama detaylarına bu menüden ulaşabilirsiniz.