Bu menüden basit tek katlı çelik bir yapının yapım aşamaları yani inşaat aşamalarına ulaşabilirsiniz.

Yapımız tek katlı olup, temel dışında geri kalan imalatlar çelik şeklindedir. Temelimiz normal inşaat demiri ile donatılmış betonarme temel olup rijit radye temel şeklindedir. Su yalıtımı imalatı sürme su yalıtımı, temelinde ısı yalıtımı amaçlı xps levhalar ve geotekstil keçe bulunan basit bir çelik yapıdır. Ayrıca farklı olarak alçıpan, sandviç panel, çelik duvar (hafif çelik panel), çelik çatı detay ve uygulamaları gibi anlatımlarımızda göreceğiniz birçok konuda uygulamaları da burada anlatmış olacağız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi birçok farklı alanda birçok farklı türde uygulamalar olsa da belirli konularda ana hatlarıyla proje detayları ve uygulamalarına buradan ulaşabileceksiniz. Gerek görüldüğü takdirde ekstra uygulamalardan da bahsedeceğiz. Sitemizde yer alan uygulamalar ile ana hatlarıyla önemli kısımları anlattığımızı, karşınıza gelecek farklı ancak temel olarak aynı mantıkta olan uygulamalarda da kullanabileceğiniz bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz. Ki öyle olduğunu zaten göreceksiniz.

Betonarme inşaat aşamalarında anlattığımız konulara (kazı, grobeton vb.) burada kısaca değinip daha önce yer vermediğimiz konulara ise aynı şekilde daha önce de yaptığımız gibi elimizden geldiği kadar detaylı ve anlaşılır şekilde anlatacağız.

Tabi burada oldukça basit bir çelik yapıdan bahsetmiş olacağız. İmkan dahilinde ana hatlara burada değindikten sonra çelik yapılar ile ilgili daha detaylı bir anlatım planlamaktayız. Yapımız araç tamir ve bakım binası olduğundan ve rijit radye temele sahip olduğundan biraz daha farklı uygulamaları göreceksiniz. Ancak her zaman belirttiğimiz gibi ana hatlarıyla basit bir çelik yapıyı anladıktan sonra daha büyük çaptaki projelerdeki imalatları da kendi başınıza çözebilecek duruma geleceksiniz.

Tek katlı basit bir betonarme bina ve diğer imalatları gördükten sonra oldukça karmaşık bir proje dahi olsa ana hatlarıyla aynı mantık olduğundan daha büyük çaptaki imalatları kendiniz çözebilecek duruma geleceğiniz gibi çelik yapılarda da aynı şey geçerlidir. Çelik profilleri, ebatları, malzeme vb. gibi farklılıklar olsa da ana mantık aynıdır ve geri kalanı kendi azminizle her zaman çözülecek durumdadır.

Betonarme, prefabrik veya çelik olsun küçük çaptaki bir projede ilgili yönetmelikler, kurallar, standartlar aynı olduğundan aslında birçok şeyi zaten öğrenmiş olacaksınız. Farklı türde projeler de görseniz geriye kalan basit farklılıkları (mantık olarak) çözmeniz ve uygulamanız kalıyor.