Endüstri 4.0 ile ik ve otomasyon sistemlerinin kullanımı hızla yayılmaya devam ediyor. Üretimde verimliliği artırması, süreyi kısaltması ve maliyet açısından avantaj sağladığı için artık üretimden insan elinin çekildiği, robotların devreye girdiği dönemdeyiz bunun son örneği New York merkezli Construction Robotics’ten geldi.

BEŞ KAT HIZLI, 7 KAT UCUZ

Günde 3000 tuğla örme yeteneğine sahip olan SAM isimli , birkaç ay içinde İngiltere’de çalışmaya başlayacak. İnsanlardan beş kat daha hızlı tuğla örebilen bu robot, işçi maliyetinde de önemli bir avantaj sağlıyor. Bir inşaat işçisi günde ortalama 500 tuğla dizebiliyorken, SAM 3000 tuğla dizebiliyor. Üstelik SAM ile yapılan çalışmada birim maliyet ortalama 4,5 cent iken, insanla yapılan işlemde 32 cent’e eş değer. Yani SAM, insanlı bir sistemden 5 kat daha hızlı çalışıp, 7 kat ucuza üretiyor.

YARI OTOMATİK İNŞAAT İŞÇİSİ

SAM, üstün hızına rağmen tam otomatik olarak çalışmıyor. Konveyör taşıyıcı hat üzerinden tuğlaların SAM’e kadar ulaşabilmesi için bir işçinin çalışması gerekiyor.

SAM, ABD genelinde birçok inşaat alanında aktif olarak çalışıyor. Construction Robotics, çeşitli inşaat firmaları ile görüşmelerini tamamladı ve bu yıl İngiltere pazarına da giriyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde otomasyon sistemleri, inşaat iş gücünde de çok sayıda çalışanın yerini alacak. Saha çalışanları, robotların halihazırda işleme yeteneğine sahip olmadığına ve inşaat sürecinin diğer yönlerinin Karmaşık olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum otomasyonun inşaat işlerine olan katkısını sınırlıyor olsa da birkaç yıl içinde robotlar ile inşaat yapımı mümkün olacak gibi görünüyor.